• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kronika Cesarstwa Insulii
#1
CZĘŚĆ I
POCZĄTKI 

Cytat:
Trzeba pamiętać że ZP to państwo federalne
Cytat:
Aleksander Novak, 25 marca 2021


O monarchii voxlandzko-westlandzkiej wspomniano po raz pierwszy dopiero po ponad roku od powstania Zjednoczonego Państwa - 20 marca 2021 roku. Wtedy to obywatel Deemer Saviour (alias Kamilijan Harlin) zapoczątkował dyskusję o, jak można było się dowiedzieć z samej nazwy wątku, koncepcjach ustrojowych, prezentując następującą ideę:

Cytat:Zastanawiałem się nad takim konceptem. Co jakbyśmy sformowali monarchię patrymonialną?
Westland i Voxland to byłyby oddzielne jednostki zarządzane przez jedną osobę, która mogłaby powoływać wasali zarządzających mniejszymi jednostkami. Oprócz Westlandu i Voxlandu byłaby dzielnica senioralna, podległa głowie państwa, która byłaby seniorem.

O ile obecnie taka koncepcja może wydać się nam, mieszkańcom Transnordaty, dość oczywistą, wówczas podejście do niej było co najmniej sceptyczne. Pomysłodawca argumentował swoją propozycję następująco:


Cytat:Rozbudowana władza centralna jest niezbędna, aby móc zjednoczyć narody w swojej różnorodności. I w obecnej sytuacji kryzysu demograficznego mikronacji separatyzm nie pomaga. Jedno państwo z 4 obywatelami ma więcej do zaoferowania potencjalnym przybyszom niż kilka z dwoma obywatelami.

Pomimo to, wątpliwości nie udało się rozwiać. Wywołano za to kolejną z wielu utarczek obywateli Voxlandu (Joahima von Ribertropa) i Westlandu (Aleksandra Novaka). Drugi z wymienionych jegomości przekonywał, prezentując linię konserwatywno-zachowawczą, iż:


Cytat:Dużo razy już się okazywało że scentralizowane państwo SRW-Voxland nie ma sensu. Poza tym po co zmieniać coś co działa?

W tym należy mu przyznać, że miał on trochę racji. Zjednoczone Państwo Voxlandu i Westlandu posiadało silne tendencje decentralizacyjne już od samego początku, czego przykładem może być istniejąca przez drugi czas diarchia, współwładza króla i prezydenta w ZP. Warto też przypomnieć, iż unia wspomnianych dwóch państw niedługo po zniesieniu dwuwładzy uległa rozpadowi wskutek rewolucji 4 maja 2020 roku. Wracając jednak do dyskusji, Deemer Saviour odparł, iż owy brak sensu centralizacji to "kwestia nastawienia przeciwników, które można bezproblemowo zmienić". Westlandzki przywódca kontynuował polemikę, nadal odwołując się do przeszłości:


Cytat:Od istnienia tego ZP już kilka razy mi grożono czy to nie dopuszczeniem mnie do wyborów, albo secesją, nawet wywalano mnie z discorda ZP. ZP to cyrk i pomiędzy rozpadem a stabilnym ZP dzieli kartka papieru. Wystarczy jakaś bezsensowna dyskusja byśmy byli na granicy rozpadu. Mogę Pana zapewnić że centralizacja nie ma prawa istnieć w ZP, bo ja jako Prezydent SRW mam obowiązek bronić autonomii SRW.

Zaraz po tym pojawiła się opinia towarzysza Joahima:


Cytat:I to właśnie rozwala ZP! Zbyt duża decentralizacja! Voxland i Westland mają zbyt odmienne interesy i kończy się Rewolucją 4 Maja (Pamiętamy!)!

Trzecie zdanie tej wypowiedzi szczególnie celnie podsumowuje sporą część teraźniejszej (a zapewne i przyszłej) historii związku tych dwóch państw. Deemer nadal optował za produktywnym współdziałaniem i zakopaniem przysłowiowego topora wojennego, lecz po kolejnych sceptycznych wypowiedziach temat ten szybko zarzucono, poświęcając resztę dyskusji na słowne przepychanki o kwestię integracji voxlandzko-westlandzkiej. Mogło się wydawać, że w przyszłości przywódcy Zjednoczonego Państwa nie będą zakładali korony na skronie, lecz już kilka miesięcy później dostaliśmy kolejny przykład powtarzalności historii...
August van Hagsen de la Sparasan
#2
CZĘŚĆ II
TAKA SOBIE STABILNOŚĆ
Cytat:Szóste Zjednoczone Państwo zrezygnowało z diarchii, jednak zachowało idee oraz jest o dziwo stabilne.

Z hasła "Zjednoczone Państwo Voxlandu i Westlandu", Micropedia

Tak zwane VI Zjednoczone Państwo Voxlandu i Westlandu powstało 22 stycznia 2021 roku. Odtworzony kraj był republiką (w konstytucji uchwalonej 24 stycznia wymienionego roku ZPViW zdefiniowano jako republikańskie państwo federalne), z prezydentem w roli głowy państwa i szefa rządu, parlamentem (Prezydium) oraz Sądem Najwyższym. Pierwsze wybory odbyły się 31 stycznia, a na najwyższy urząd w kraju kandydowali w nich Aleksander Novak oraz moja skromna osoba (wtedy jeszcze posługująca się personaliami Helmut von Hurrdur). W głosowaniu zdobyłem 66,67% głosów i następnego dnia, po złożeniu przysięgi prezydenckiej, rozpocząłem urzędowanie. Tego samego dnia wydałem pierwsze rozporządzenie, powołujące rząd w następującym składzie:
  • Aleksander Novak - minister obrony narodowej, minister administracji,
  • Jakub Wiśniowiecki von Sarm - minister kultury, minister bez teki,
  • Joahim von Ribertrop von Sarm - minister spraw wewnętrznych, minister nauki,
  • Moja skromna osoba - minister spraw zagranicznych, minister ds. gospodarki.


Wówczas utworzyłem też wątek na forum, w którym miały być opisywane działania czynione przez głowę państwa. Nazajutrz przyjąłem przesłane ze Związku Winkulijskiego gratulacje i zaproszenie na obchody trzeciej rocznicy powstania wymienionego państwa. 3 lutego podpisałem przyjętą przez Prezydium ustawę o siłach zbrojnych mojego autorstwa. 5 lutego rozpoczęto wstępne przygotowania do wyjazdu do Winkulii z osobami towarzyszącymi. Dwa dni później zgłosiłem w Prezydium projekt ustawy o wyróżnieniach, po czym wyruszyłem na obchody wspomnianej rocznicy do sąsiada z południowego wschodu. To właśnie podczas wspomnianego wydarzenia prezydent Związku Winkulijskiego Alfred Fabian von Tehen - Dżek wygłosił przemowę, w której przeprosił Zjednoczone Państwo ViW za krzywdy doświadczone ze strony władz Federacji Nordackiej. 8 lutego usunąłem Jakuba Wiśniowieckiego z rządu, w związku z wyborem go na sędziego Sądu Najwyższego ZP, jego stanowiska ministerialne przyznałem następnego dnia Joahimowi von Ribertropowi. Tydzień później podpisałem świeżo przyjętą ustawę o świętach narodowych. Wszystko przebiegało spokojnie i stabilnie. Potem wybuchła jednak gwałtowna kłótnia, podczas której wysunąłem niepopularną tezę, iż pewne osoby posiadające podwójne obywatelstwo (ZP i norweglandzkie) mogą próbować wykorzystywać w celu osiągnięcia korzyści przez drugie z wymienionych państw, co wywołało skandal i sensację, skutkującą rezygnacją z obywatelstwa ZP przez ww. osoby oraz głosowaniem nad odwołaniem mnie ze stanowiska. Nie doszło ono jednak do skutku, bowiem 24 lutego złożyłem dymisję z pełnionych stanowisk oraz zrezygnowałem z obywatelstwa, co motywowałem niechęcią do pozwolenia obywatelom na igranie z własnymi sumieniami oraz ogólnym wypaleniem. 23 dni rządów.

Po kolejnych wyborach, 4 marca na mojego następcę wybrano Artura Kardacza von Hochenburg, którego kandydatura nie była traktowana cokolwiek poważnie (nie prowadził nawet kampanii wyborczej). Biorąc pod uwagę, że za swojego urzędowania nie podjął żadnych działań, imponującym jest, iż urzędował "aż" 9 dni.

Trzynaście dni później prezydentem został  Aleksander Novak. O ironio, człowiek mający niezbyt dobrą opinię w mikroświecie, oskarżany wcześniej o skłonności dyktatorskie, jako jedyny prezydent VI ZP urzędował do końca kadencji. Czy mówi to coś o stabilności państwa? Możliwe.
August van Hagsen de la Sparasan
#3
CZĘŚĆ III
REFORMY HARLINOWSKIE, CZYLI URZĘDOWANIA PREZYDENTA NOVAKA CZĘŚĆ PIERWSZA 
Cytat:
 Jak wiadomo już za kilka dni druga tura która rozstrzygnie czy wreszcie będziemy mieli normalnego prezydenta. 
Z programu wyborczego Aleksandra Novaka jego autorstwa, 22 marca 2021 roku

26 marca 2021 roku prezydentem Zjednoczonego Państwa Voxlandu i Westlandu został wybrany znany powszechnie w mikroświecie westlandzki działacz polityczny Aleksander Novak. Jeszcze tego samego dnia złożył on przysięgę prezydencką. Okres jego rządów był niewątpliwie jednym z najbardziej stabilnych w historii tego państwa, upłynął natomiast pod znakiem aktywnej działalności Deemera Savioura/Kamilijana de Harlina, utworzenia regionu stołecznego oraz podpisywania kolejnych umów międzynarodowych.

Już 25 marca Kamilijan de Harlin przedstawił Wielki Plan Rewitalizacji, zakładający repatriację dawnych obywateli, aktywizację obecnych oraz pozyskanie nowych, jak również zmiany w ustawodawstwie. Został on przyjęty cokolwiek sceptycznie, co jednak nie zniechęciło pomysłodawcy, który już dzień później przedstawił projekt ustawy o Federalnej Guberni - regionie stołecznym. Znalazł się w niej zapis o uczynieniu stolicy siedzibą nowatorskiej instytucji - Sądu Pokoju, mającego rozstrzygać drobne spory, co było odpowiedzią na nieaktywność wymiaru sprawiedliwości. Weszła ona w życie wraz z podpisaniem przez prezydenta 2 kwietnia. Tymczasem pierwszego dnia wspomnianej prezydentury o godzinie 12:13 rozpoczęto udaną operację zbrojnego zajęcia północnej części terytorium dawnej Abachazji, w której decydującą rolę odegrały siły armii westlandzkiej. 27 marca podjęty plan rewitalizacyjny zaowocował kolejnym projektem ustawy tego samego autora, co poprzednio, tym razem dotyczącym Federalnych Sił Zbrojnych. Również i ona zawierała nowatorskie koncepcje (możliwość wypowiedzenia posłuszeństwa przez lokalne siły zbrojne podczas prowadzenia przez państwo wojny ofensywnej) oraz została przyjęta tego samego dnia, co jej poprzedniczka. Sam prezydent nie pozostawał dłużny i samemu również zgłosił projekt ustawy dotyczącej statusu osób zmarłych. Głosiła ona między innymi:

Cytat:Kto publicznie napisał na forum Zjednoczonego Państwa lub poza jego granicami w innych państwach, choćby nie uznawanych przez Zjednoczone Państwo iż zmarł, zyskuje status osoby zmarłej. (...) Osoba przyjmująca status osoby zmarłej ma permanentną banicję na konto na forum Zjednoczonego Państwa.

Aby dowiedzieć się, co spowodowało zgłoszenie tejże nietypowej koncepcji, należy się cofnąć o dobę, do dnia 29 marca, kiedy to, pod wpływem Kamilijan de Harlina (realizującego założenia Wielkiego Planu Rewitalizacji), powróciłem do Zjednoczonego Państwa Voxlandu i Westlandu unieważniając swoją narracyjną v-śmierć ogłoszoną w Winkulii niedługo po rezygnacji ze stanowiska. Spotkało się to z nieprzychylną reakcją, czego przykładem jest ów projekt. Reakcją de Harlina było zgłoszenie w dniu podpisania przez prezydenta jego wcześniejszych aktów projektu nowelizacji ustawy o obywatelstwie. Prezydent stwierdził, iż jest to próba zmuszenia go do nadania ponownie mojej osobie obywatelstwa. Przyjęto ją 11 kwietnia, cztery dni po podzielającej jej los ustawie o statusie osób zmarłych. Po tym pomysłodawca i reformator zaprzestał działalności. Była to niezaprzeczalnie wielka strata, lecz wówczas nie wzbudziła emocji.
August van Hagsen de la Sparasan
#4
CZĘŚĆ IV
KRÓTKO O ZŁOŻONEJ STRUKTURZE ZAUFANIA SPOŁECZNEGO W JAK DOTĄD OSTATNIM ZJEDNOCZONYM PAŃSTWIE VOXLANDU I WESTLANDU
Cytat:Nie ufam sobie sam

Aleksander
Novak, 9 kwietnia 2021 roku



Przytoczone wyżej słowa padły, a właściwie zostały napisane pierwszego dnia trwania przeprowadzanej przez Voxlandzki Instytut Opinii Społecznej "ankiety zaufania do obywateli (i jednego trupa) Zjednoczonego Państwa Voxlandu i Westlandu", której wyniki opublikowano 27 kwietnia. Pomimo kuriozalności niektórych jej elementów (podział na "całkowite zaufanie", "częściowe zaufanie", "częściowe zaufanie, częściowy brak zaufania" (sic!), "częściową nieufność" i "całkowity brak zaufania", przedstawienie wyników w formie pozbawionej jakiegokolwiek logicznego porządku -  czy to według rosnącego/malejącego zaufania społecznego, czy alfabetycznym) jest to jedno z niezbyt licznych tego typu badań i stąd jest w mojej opinii warte przytoczenia. Oddajmy zatem głos autorowi (Joahimowi von Ribertropowi):

Cytat:Ankieta ,,nieco" się przeciągnęła, ale nadszedł czas opublikować wyniki.
W ankiecie głos oddały 4 osoby. 2 posiadały obywatelstwo ZP, 2 nie.Jak widać, nasz Prezydent ma głównie częściowe zaufanie. Nikt nie ufa mu absolutnie, jednak częściowo ufa mu 50% odpowiadających. 25% pytanych orzekło, że częściowo mu nie ufa, natomiast pozostałe 25% powiedziało, że zupełnie mu nie ufa. Zaufanie do mojej osoby jest bardziej podzielone. 25% ankietowanych ufa mi absolutnie, 25% częściowo. Jedna osoba zaznaczyła, że częściowo mi ufa ale częściowo nie. Najniższe zaufanie to zaznaczone przez jedną osobę częściowo nie ufam.
W przypadku Deemera Savioura większość osób miała mieszane zaufanie- aż 50% osób powiedziało że częściowo ufa, częściowo nie ufa. 25% osób zaznaczyło że absolutnie ufa, natomiast 25% zaznaczyło, że częściowo nie ufa.
Opinie o naszym sędzi także są mieszane. 25% osób ufa mu absolutnie, 25% osób ufa częściowo. Jedna osoba częściowo ufa, częściowo nie ufa, natomiast jedna częściowo nie ufa.
W przypadku Piotra Jankowskiego zaufanie do niego stoi na bardzo niskim poziomie. Częściowo ufa mu tylko 25% ankietowanych. Aż 50% ufa mu tylko częściowo, natomiast 25% osób nie ufa mu wcale.
Gdy się wie, kim jest pan von Juhausen (Piechota), wyniki nie dziwią. Aż 75% osób zupełnie mu nie ufa, natomiast interesujące jest to, że jedna osoba częściowo mu ufa, a częściowo nie.
Nasz ulubiony trup aka niewinna ofiara systemu- August de la Sparasan. Jak widać, zaufanie do niego jest dokładnie takie same jak do von Juhausena- 75% osób nie ufa wcale, 25% ufa częściowo.
Voxlandzki Instytut Opinii Społecznej serdecznie dziękuje za udział w teście. Następny planujemy zorganizować w czerwcu.
August van Hagsen de la Sparasan
#5
CZĘŚĆ V
TRAKTATY MIĘDZYNARODOWE I CZĘŚĆ DALSZA URZĘDOWANIA PREZYDENTA NOVAKA
Cytat:Winkulijscy nacjonaliści są niebezpieczni, i nie wiadomo czego mamy się dokładnie spodziewać w najbliższym czasie. Na razie poczekajmy, jak rozwinie się sytuacja. W przypadku jakiejkolwiek agresji na Zjednoczone Państwo Voxlandu i Westlandu, odpowiemy każdym rodzajem siły. 

Aleksander Novak, 28 kwietnia 2021 roku
6 kwietnia 2021 roku rozpoczęto głosowanie nad ratyfikacją pierwszej z wielu umów międzynarodowych będących owocem prezydentury Aleksandra Novaka: umowy między Ludową Republiką Magnifikatu a Zjednoczonym Państwem Voxlandu i Westlandu o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych (przyjętej dnia następnego). 25 kwietnia prezydent powołał Joahima von Ribertropa na urząd Federalnego Gubernatora (zarządcy nowo zajętych ziem stołecznych - Federalnej Guberni) oraz dowódcę Federalnych Sił Zbrojnych. Trzy dni później obaj wyżej wymienieni panowie odbyli naradę na temat wydarzeń w Winkulii, w której trwały wówczas niepokoje na tle nacjonalistycznym oraz tarcia pomiędzy władzami a regionem Socjalistycznej Republiki Volkianu. Doprowadziła ona do podjęcia decyzji o dalszym rozwoju krajowych sił zbrojnych. 2 maja Regent Związku Winkulijskiego Mateusz Żmigrodzki przybył z wizytą do Westlandu. Owocem dwudniowych rozmów z prezydentem ZP była umowa o wzajemnych stosunkach dyplomatycznych i postępowaniu związanym z mniejszościami narodowymi, którą prezydium ratyfikowało 26 maja. Wtedy też rozpoczęto bliźniacze głosowanie, dotyczące umowy uznaniowej z Federacją Brodryjską, zakończone pomyślnie 3 czerwca. Jedenaście dni później zgłosiłem ustawę o utworzeniu Protektoratu Ruby, która wreszcie miała uregulować kwestię tegoż obszaru (przyjętą 23 czerwca). Okres od końca czerwca do sierpnia upłynął w Voxlandzie pod znakiem debaty nad konstytucją, której projekt, ustanawiający Voxland chiliarchią, został wprawdzie publicznie przedstawiony, nigdy jednak nie wszedł w życie. Tak samo bezpłodna okazała się debata na temat dalszego losu Ruby, której obszar planowano zagospodarować na cele militarne (budowa bazy FSZ). 26 lipca zakończyła się kadencja prezydenta ZP, który obwieścił to w poście na forum, jednocześnie tak podsumowując czas swojego urzędowania (do dziś brak publicznych negatywnych opinii na temat tegoż okresu):
Cytat:
Polityka wewnętrzna w zasadzie spełniona. Mimo że byłem przeciwnikiem niektórych ustaw, podpisałem je. Ustroju nie zmieniałem. FSZ w zasadzie jak się okazało będą potrzebne.
Na początku było spoko podpisaliśmy sporo umów co wzmocniło pozycję międzynarodową ZP. Nawet mieliśmy ze Skarlandem podpisywać ale no jakoś wyszło ale może następny prezydent dopełni to cośko. No i tak, byłem takim leniem że nie podpisałem traktatu z ZKRM, ponieważ: nie chciało mi się. Później wiadomo zlenilem się maksymalnie i nic mi się nie chciało no ale ma to swoje podłoże w realu. Ale jakoś dałem radę włączyć ZP do Wspólnoty yyyy nie pamiętam dalej nazwy. No ale się udało. I nawet Sarmacja nas uznała więc moje marzenie 10-latka się spełniło : ) Ale to tylko potwierdza że jesteśmy ,,dojrzali". Jako mikronauci i mikronacja. Chyba. Swoja prace w polityce zagranicznej oceniam na: dobry. 
A o gospodarce to nikt nie pamięta i może kto to kiedyś ruszy albo może zaliczyć do tego kolej transnordacką, nie wiem. Na to to nikt nigdy nie ma za bardzo pomysłu a poza tym nie jestem po studiach by robić system gospodarczy jak w sarmacji. 
Podsumowanie
Było zajebiście super fajnie wreszcie spełniło mi się moje marzenie o zp czyli rządzę spokojnie przez jedną pierdoloną kadencję co zawsze mi się nie udawało. Kto będzie następnym prezydentem? Może teraz na odmianę Joahim, no zobaczymy co potrafisz xd. Zamierzam się bawić w mikronacje yyyy dalej bo no jakby nie patrzeć to dla mnie jest to ważna rzecz. Dziękuję wszystkim za ten czas. Na końcu może takie zapytanie: jak minął wam czas w mikroświecie w okresie ostatnich 4 miesięcy i co myślicie o tej mojej kadencji..?
[Kolejny post]
I jeszcze jedno. Jestem dumny że mogłem zostać Prezydentem ZP CHWAŁA ZP!
[Następny post]
Sukcesy mojej kadencji:
1. Trwała 4 miesiące 
2. Nie destabilizowała państwa
3. Sarmacja nas uznała 
4. Inne państwa nas uznały 
5. Ogólnie i generalnie to uważam że moje rządy były najlepsze w historii ZP. Nie zapraszam do dyskusji.
August van Hagsen de la Sparasan


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości